THE ROLLING STONES (UK) 

torsdag 03.07.14 - 22:00 - Orange
Rockikoner indtager deres gamle scene

AOIFE O’DONOVAN (US) 

fredag 04.07.14 - 14:00 - Gloria
Folk-sanger/sangskriver

ARCTIC MONKEYS (UK) 

lørdag 05.07.14 - 22:30 - Orange
Sårbar mandfolkerock med groove og sexappeal

ARTO LINDSAY & PAAL NILSSEN-LOVE DUO (US/NO) 

lørdag 05.07.14 - 17:00 - Gloria
Støjende showdown mellem New York og Oslo

ARTO LINDSAY BAND (US) 

søndag 06.07.14 - 14:00 - Avalon
Avantgarderock med brasiliansk bismag

A$AP FERG (US) 

søndag 06.07.14 - 18:00 - Avalon
Harlems nye hiphop-håb

ATOMIC BOMB! WHO IS WILLIAM ONYEABOR? BY THE ATOMIC BOMB! BAND and SPECIAL GUESTS (US) 

fredag 04.07.14 - 01:30 - Arena
Celeber og funky fejring af vestafrikansk musikgeni

THE AWESOME WELLES (DK) 

onsdag 02.07.14 - 23:00 - Rising
Alternativ, maskulin guitarrock med bankende hjerte

BALKAN KHANS (BG) 

lørdag 05.07.14 - 19:00 - Gloria
Balkanmusik med human beatboxer i centrum

BANKS (US) 

torsdag 03.07.14 - 21:30 - Apollo
R&B med britisk tusmørkeatmosfære

BARMER BOYS (IN) 

torsdag 03.07.14 - 20:00 - Gloria
Nordindisk folk med sufi-inspiration

BASTILLE (UK) 

torsdag 03.07.14 - 23:00 - Arena
Flyvefærdige poprockhymner

THE BLACK DAHLIA MURDER (US) 

søndag 06.07.14 - 16:00 - Avalon
Melodisk dødsmetal

BLACK PUS (US) 

fredag 04.07.14 - 19:00 - Gloria
Støjtransmissioner fra en skrigfarvet dimension

BL'AST! (US) 

fredag 04.07.14 - 02:00 - Pavilion
Oversete hardcore-legender fra 80’erne

BLAUE BLUME (DK) 

mandag 30.06.14 - 17:00 - Rising
Højstemt falsetrock

BLOKSBERG (NO) 

onsdag 02.07.14 - 16:30 - Apollo Countdown
Tækno

BLOOD ON A FEATHER (DK/US) 

torsdag 03.07.14 - 22:00 - Gloria
Abstrakt, psykedelisk folk

BLOODY BEACH (NO) 

onsdag 02.07.14 - 17:00 - Rising
Psykedelisk troperock fra det høje nord

BOMBUS (SE) 

torsdag 03.07.14 - 20:00 - Pavilion
Heavyrock uden fine fornemmelser

BOTTLED IN ENGLAND (DK) 

lørdag 05.07.14 - 15:30 - Apollo
Organisk electro-punk

BRYNJOLFUR (FO) 

mandag 30.06.14 - 15:00 - Apollo Countdown
Kosmisk disco-house

CANCER (DK) 

fredag 04.07.14 - 12:00 - Pavilion
Dunkel kunst- og konceptmusik

CARCASS (UK) 

søndag 06.07.14 - 14:00 - Arena
Blodsultent ekstremmetal

CASHMERE CAT (NO) 

fredag 04.07.14 - 19:30 - Apollo
Virtuos, elektronisk dansemusik

CHORUS GRANT (DK) 

søndag 06.07.14 - 13:00 - Gloria
Underspillet og delikat sanger/sangskriver

CLASSIXX (US) 

fredag 04.07.14 - 00:00 - Apollo
Disco-tosset electronica med konkyliebrus

COMMUNIONS (DK) 

tirsdag 01.07.14 - 15:30 - Rising
Punket melodirock med sans for det brede format

CONNAN MOCKASIN (NZ) 

fredag 04.07.14 - 14:00 - Pavilion
70’er-lummer pop fuld af camp og humor

CORRECTIONS HOUSE (US) 

fredag 04.07.14 - 20:00 - Pavilion
Eksperimenterende metalkollektiv

CÜNEYT SEPETÇI & ORCHESTRA DOLAPDERE (TR) 

fredag 04.07.14 - 21:30 - Gloria
Sprudlende bryllupsmusik for klarinet og orkester

CYRIL HAHN (CH) 

fredag 04.07.14 - 22:00 - Apollo
Remix-mester og DJ

DAMON ALBARN (UK) 

fredag 04.07.14 - 20:30 - Arena
Eklektisk ener går solo for første gang

DARK BUDDHA RISING (FI) 

lørdag 05.07.14 - 21:30 - Gloria
Okkult doom-metal

DARKSIDE (US) 

fredag 04.07.14 - 23:00 - Avalon
Intergalaktisk atmosfære-disco

DEERHUNTER (US) 

søndag 06.07.14 - 16:00 - Arena
Melodistærk indierock med skurrende bund

DEFTONES (US) 

fredag 04.07.14 - 19:30 - Orange
Melodiøst smadder i mol

DENAI MOORE (UK) 

søndag 06.07.14 - 15:00 - Gloria
Akustisk folk-soul

DENGUE DENGUE DENGUE! (PE) 

lørdag 05.07.14 - 00:00 - Apollo
Tropisk indianer-elektro fra Sydamerika

DIE NERVEN (DE) 

lørdag 05.07.14 - 21:00 - Pavilion
Vred postpunk på tysk

DILATED PEOPLES (US) 

fredag 04.07.14 - 15:30 - Arena
Hiphophelte fra undergrunden

DIPLO (US) 

søndag 06.07.14 - 20:00 - Apollo
Dj-sæt med den globale electronicas godfather

THE DIVERS (DK) 

mandag 30.06.14 - 18:30 - Rising
Mørkromantisk, alternativ pop

DJ FOOD, DJ CHEEBA & DJ MONEYSHOT - 3 WAY MIX (UK) 

lørdag 05.07.14 - 12:00 - Apollo
Hyldest til sample-musikken og Beastie Boys

DJ NIGGA FOX (AO) 

lørdag 05.07.14 - 02:30 - Apollo
Ghettolyd fra Angola via Lissabon

DJ PELLE PETER (DK) 

torsdag 03.07.14 - 21:00 - Avalon

DNKL (SE) 

tirsdag 01.07.14 - 18:00 - Apollo Countdown
Atmosfærisk, elektronisk pop

DRUG HONKEY (US) 

lørdag 05.07.14 - 23:30 - Gloria
Psykedelisk, eksperimenterende doom

EARL SWEATSHIRT (US) 

torsdag 03.07.14 - 17:30 - Avalon
Alternativ hiphop fra Odd Futures kultmedlem

ELECTRIC WIZARD (UK) 

torsdag 03.07.14 - 18:00 - Arena
Stonehenge-metal

EMA (US) 

søndag 06.07.14 - 15:00 - Pavilion
Hudløs og emotionel guitarrock

EMICIDA (BR) 

lørdag 05.07.14 - 16:00 - Avalon
Skarp hiphop fra São Paulo

EMILIE NICOLAS (NO) 

mandag 30.06.14 - 23:00 - Rising
Atmosfæriske, elektroniske popsange

EPROM (US) 

torsdag 03.07.14 - 19:30 - Apollo
Kompakt, kantet basmusik

FAUSTIX (DK) 

onsdag 02.07.14 - 22:30 - Apollo Countdown
Trap-producer og EDM-stjerne in spe

FENDIKA (ET) 

fredag 04.07.14 - 00:00 - Gloria
Kompleks og myldrende dansemusik fra Addis Ababa

FIRE! ORCHESTRA (SE) 

lørdag 05.07.14 - 14:00 - Avalon
Monstrøst freejazz-ensemble

FOREST SWORDS (UK) 

søndag 06.07.14 - 21:00 - Gloria
Stormfuld electronica

FÖRTRESS (DK) 

tirsdag 01.07.14 - 21:30 - Rising
Veloplagt hårdrock

FRANSKILD (SE) 

mandag 30.06.14 - 18:00 - Apollo Countdown
Drømmende, poppet house

FUTURE ISLANDS (US) 

fredag 04.07.14 - 01:00 - Avalon
Synth-pop med eminent frontmand

FUTURE OF THE LEFT (UK) 

torsdag 03.07.14 - 18:30 - Pavilion
Kontrær, hidsig guitarrock

GET YOUR GUN (DK) 

mandag 30.06.14 - 15:30 - Rising
Dyster Americana-rock

GROUNDISLAVA (US) 

søndag 06.07.14 - 18:00 - Apollo
80’er-smittet electronica med varme toner

HAIM (US) 

fredag 04.07.14 - 18:30 - Arena
Alternativ, tight poprock

HEIMATT (DK) 

mandag 30.06.14 - 14:00 - Rising
Akustisk, naturduftende folk

HELHORSE vs. THE PSYKE PROJECT (DK) 

lørdag 05.07.14 - 18:00 - Avalon
Metallisk showdown mellem to tunge bands

HEXIS (DK) 

onsdag 02.07.14 - 21:30 - Rising
Sønderknusende blanding af blackmetal og grindcore

HOOKWORMS (UK) 

lørdag 05.07.14 - 01:30 - Pavilion
Frådende, iskold syrerock

THE HORRORS (UK) 

søndag 06.07.14 - 20:00 - Avalon
Flimrende støjrock-delirium

HUGO MENDEZ (SOFRITO) (UK) 

Musikalsk globetrotter med speciale i tropisk klublyd

HYMNS FROM NINEVEH (DK) 

lørdag 05.07.14 - 12:00 - Avalon
Sjælfuld folkpop

I BREAK HORSES (SE) 

fredag 04.07.14 - 22:00 - Pavilion
Krystallisk, elektronisk pop

IBERIA (SE) 

mandag 30.06.14 - 16:30 - Apollo Countdown
Fritsvævende, abstrakt elektronisk pop

IBIBIO SOUND MACHINE (UK/NG) 

Funky afrobeat med London-puls

ICONA POP (SE) 

lørdag 05.07.14 - 21:00 - Arena
Euforisk, elektronisk popfest

INTERPOL (US) 

lørdag 05.07.14 - 00:00 - Arena
Mørkromantisk, alternativ guitarrock

JACK WHITE (US) 

søndag 06.07.14 - 23:00 - Orange
En af rockens superstjerner lukker Orange.

JAAKKO EINO KALEVI (FI) 

mandag 30.06.14 - 22:30 - Apollo Countdown
Krøllet særlinge-disco

JAMBINAI (KR) 

torsdag 03.07.14 - 17:45 - Gloria
Foruroligende postrock fra Østen

JAMES HOLDEN (UK) 

lørdag 05.07.14 - 20:00 - Apollo
Electronica-vovehals fra genrens yderste fløj

JASON ISBELL & THE 400 UNIT (US) 

fredag 04.07.14 - 16:00 - Pavilion
Countryrocksange om hjertesorg og håb

JENNY WILSON (SE) 

lørdag 05.07.14 - 16:00 - Arena
Skandinavisk pops chikke superkvinde

JUANA MOLINA (AR) 

søndag 06.07.14 - 19:00 - Pavilion
Skæv, original tropicalia

JULIA HOLTER (US) 

søndag 06.07.14 - 17:00 - Gloria
Sofistikeret, avantgardistisk pop

JUPITER & OKWESS INTERNATIONAL (CD) 

Guldrandet afro-funk med sømmet i bund

KANT (DK) 

tirsdag 01.07.14 - 19:30 - Apollo Countdown
Pulserende house-profil fra København

KARL WILLIAM (DK) 

onsdag 02.07.14 - 14:00 - Rising
Dansksproget R&B fuld af poesi og tømmermænd

KASABIAN (UK) 

søndag 06.07.14 - 17:45 - Orange
Britrock med kunstnerisk bid

KAVINSKY (OUTRUN LIVE) (FR) 

lørdag 05.07.14 - 00:00 - Avalon
Hårdtpumpet Ferrari-rød disco

KELELA (US) 

lørdag 05.07.14 - 19:00 - Pavilion
R&B med hård, basset bund. Foto: Nate Walton

KILL J (DK) 

onsdag 02.07.14 - 18:30 - Rising
Dyster, nordisk R&B

KINDRED FEVER (NO) 

tirsdag 01.07.14 - 17:00 - Rising
Rå, minimalistisk rock

KING AYISOBA & BAND (GH) 

fredag 04.07.14 - 16:00 - Gloria
Vestafrikansk energimusik

KLUMBEN & RASKE PENGE (DK) 

søndag 06.07.14 - 15:00 - Orange
Københavns dancehall-helte

KÖNSFÖRRÄDARE (SE) 

onsdag 02.07.14 - 20:00 - Rising
Rebelsk indierock

LA CHIVA GANTIVA (CO) 

fredag 04.07.14 - 02:30 - Avalon
Sydamerikansk blanding af funk, afrobeat, rap og rock

LES AMBASSADEURS feat. SALIF KEITA, AMADOU BAGAYOKO and CHEICK TIDIANE SECK (ML) 

lørdag 05.07.14 - 18:00 - Arena
Mytisk, vestafrikansk supergruppe

LES BIG BYRD (SE) 

fredag 04.07.14 - 13:00 - Avalon
Kosmisk trancerock

LES CLAYPOOL’S DUO DE TWANG (US) 

fredag 04.07.14 - 15:00 - Avalon
Excentrisk, rustik duo
Tilmeld dig nyhedsbrev
 
 
 
 
 
E-mail
Adgangskode
Husk mig
Glemt password?
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.
Dette site anvender cookies.
Læs mere om brugen...