D
    T
    M
    S
til Roskilde Festival 2015 - 27. juni til 4. juli

CLASSIXX (US)

fredag 04.07.14 - 00:00 - Apollo

Kend dine klassikere!

Classixx kan blive faste indslag på dansegulvet i fremtidens natklubber. De to barndomsvenners blanding af disco, house og synthpop glitrer som en blikstille tropekyst.

Og drengene er mere end drevne producere. De kan skrive sange, der også kunne appellere til fans af New Order, James Murphy eller Saint Etienne.

På albummet Hanging Gardens har Classixx med sikkert afsæt taget springet fra respekterede remix-artister til regulære auteurs.

Duoen har fundet en stærk niche inden for elektronisk dansepop med et skær af luksus-retro, palmestrand, konkyliebrus og snurrende spejlkugler.

Links
Tilbage
CLASSIXX
Disco-tosset electronica med konkyliebrus
Tilmeld dig nyhedsbrev
 
 
 
 
 
E-mail
Adgangskode
Husk mig
Glemt password?
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.
Dette site anvender cookies.
Læs mere om brugen...